DENÍK 2008

PROSINEC

Tak se nám poslední měsíc v roce chýlí ke konci, deníku jsme moc nedali, ale to víte, v prosinci jen samé hony a lov a na deník nezbýval čas:-) Na štědrý den jsme jako tradičně jeli do lesa zakrmit, aby i zvěř měla v tyto dny dostatek.

V neděli 28.12.2008 jsme se jeli mrknout na hrad Buchlov, akci svolal Štěpán Horák a my jsme ji spojili s návštěvou u Pavilovy babičky v Buchlovicích a u Slavíků v Jalubí. Ti zrovna měli zabíjačku, tak jsme vyfasovali výslužku:-) no a jako tradičně na konci roku jsme 30.12.2008 vyrazili na Javorník. Fotky z Buchlova i Javorníku.

LISTOPAD

Je 21.11.2008, tři týdny po našem prvním honu, o jehož průběhu si můžete přečíst tady. Trochu se teď flákáme, hlavně co se týče dopisování webu a výcviku taky moc nedáme. Ale dneska jsem opět s mamkou vyrobili Argošovi aport. Má přes tři kila a akorát se vlezl do zaječí kožky, takže zítra ho otestujem, případně i nafotíme. No a abych to uvedl na správnou míru, tak se neflákáme, ale ve volném čase relaxujem prací na rekonstrukci jednoho fajn domečku, který si koupily Vaclavky. No a Argoš tam má všude kolem les a pole a velikou zahradu. Všem se nám tam moc líbí:-)

ŘÍJEN

29.10.2008 tak jsme si o víkendu mákli u Václavek na baráku, Argo si celý víkend běhal po zahradě i mimo ni, prostě pohodička. Včera si celý den hrál s Bastilou, řádili fakt od rána až do odjezdu domů.

25.10.2008 jsem jel do Kravař, kde jsem přes Aukro koupil mrazák na zvěř pro Arga. Hony se blíží, tak snad jej bude čím zaplnit.

14.10.2008 jsem na nemocenské, takže Argo má veget, jen na vycházkách občas děláme aporty a ráno na poli vystavuje bažanty, takže taková pohodička. Zašli jsme na krátkou vycházku s Nerem a po delší době jsme vzali i starého parťáka Brixe. I při svých osmi letech to těm dvou mlaďochům v pohodě natře, běhá pořád jako vítr:-)

7.10.2008 Máme po podzimních zkouškách, takže trochu užíváme volna, byli jsme dvakrát na výletě na Ondřejníku a v neděli jsme si s Luckou, Kubou a Charliem udělali malé výcvikové dopoledne. Charlie si jde totiž PZ zopakovat, tak držíme tlapy, aby to měl v I.ceně. Na poli se na nás přihnala jedna baba se psem a začala nám nadávat, že tam plašíme zvěř a honíme srnčata a že naši psi neposlouchají a bla bla bla, takže jsme s ní trochu pokecali a šli dělat vlečky.

Taky mě kontaktovali z portálu www.ohari.eu, zda by mohli použít některé naše fotky a texty u nich na webu, tak jsem souhlasil.

ZÁŘÍ

27.9.2008 jsme úspěšně absolvovali podzimní zkoušky. Více ve výcviku.

26.9.2008 skoro celé září jsme věnovali výcviku, jak u nás, tak jeden víkend u Argova brách Ara v Křtinách a ve vesnici Práče u Milana, což bylo skvělé. Taky jsme zavítali jednu sobotu do Staříče na takové cvičné PZ, chodili jsme na Olešnou na vodu, no a týden před PZ jsem dostal pásový opar na obličeji, což pekelně bolí, ale i tak jsme ještě stihli cvičit. Snad mě tam nikdo nebude fotit, protože vypadám, jako bych měl hubu od nějaké meruňkové marmelády, to jak popraskaly všechny puchýře a slily se v jeden obrovský strup kolem úst. Jsem zvědavý, jak budu pískat na Arga v sobotu:-)

12.9.2008 si Argo strhl dost velkou část polštářku na pravé tlapě, kulhá, nechce na ni našlapovat, což není divu a to jedem zítra do Křtin na výcvik. Ráno se stavím do zverimexu pro nějakou botu.

6.9.2008 si tak po ránu sedím na terase a snídám, když tu slyším podivný hukot. Argovi se to taky nezdálo, tak se šel podívat za roh a najednou se na chalupou přehnal strašně nízko horkovzdušný balń a nějak rychle padal k zemi. Vzal jsem foťák a koukal, co se děje, načež sebou ten balón fláknul do pole, vznesl se, aby sebou zase plácnul o pár set metrů dále a pak splaskl. Vzal jsem kolo a jeli jsme se s Argem podívat, jestli jsou vzduchoplavci v pořádku. No až na jednu zlomenou nohu a potlučeniny to bylo OK, tak jsem akorát pomohl navést sanitku, která už byla na cestě, přivedl jsem i doprovodný pozemní tým, posbíral po poli různé části výbavy, mobily, foťáky a za pomoc jsem vyfasoval flašku šampáňa. Takové zpestření výcvikového víkendu.

4.9.2008 dneska mi Max přinesl králíka ala zajíc, takže vyrážíme na chalupu a asi budem celý víkend cvičit a taky jezdit na vodu, ta zatím Argošovi jde, možná jsme letos ty SZVP měli zkusit. To na podzimky se cítím hrozně, Argo to snad zvládne, ale co já?

1.9.2008 První školní den jsme zase vyrazili na Bašku společně s Nerem a Portou. Venca nám natáhl první vlečku, pak jsme na přehradě opět procvičili aport z vody a Argo i hledání. Hafani si pořádně zaplavali, protože jsme si nakonec vymysleli závody, kdo je nejrychlejší plavec a dříve donese aport. Postavili jsme je na čáru, hodil se jeden aport a odpočítalo se "tři, dva, jedna, aport" a všichni tři se vrhli do vody. Jelikož Argo skáče nejdál, v zápalu boje přistál Nerovi přímo na zádech, tak nám zatrnulo, ale Nero se hned vynořil a byl v pohodě. Na zpáteční cestě mi vlečku natáhl Roman.

 

SRPEN

29.31.8.2008 víkend ve znamení práce na chalupě a ve v0lném čase ve znamení příprav na PZ. Měl jsem králíka, takže jsme dělali vlečky a ztracenou a taky jsme cvičili na vodu, kterou sice máme v plánu příští rok, ale kdo je připraven, není překvapen. Na rozdíl od vleček jde voda Argovi celkem dobře.

23.8.2008 se konala Speciální výstava KCHČF - Memoriál Františka Hostičky v Protivíně a my jsme byli při tom. Více ve Výstavách.

17.8.2008 Dneska odpo jsme s taťkou vyrazili do revíru, tata na srnca, já abych trochu pocvičil s Argem, což je popsáno ve výcviku.

14.8.2008 minulý týden se nám s maminou podařilo vyrobit aport, který by mi měl prozatím nahradit lišku, je podobný těm třídílným z netu, ale je prostě domácí výroby, takže až na kožku z lišky za 205 kč nás stál jen trochu času. Váha je něco přes 4,6 kg, takže zatím akorát. Vyroben je z nohavic riflí od Vietnamca, nějakých hadrů a písku. No a dneska jsme přivezli z Šilheřovic asi šest mladých bažantů, samozřejmě mrtvých, takže bude s čím cvičit. Jako bonus jsem dostal i živého, ale pokud neseženu klec na balkon, budu ho muset zapeřit a hned aspoń půjdem vyzkoušet teplou.

 

ČERVENEC

30.7.2008 dneska jedu pro čerstvého králíka do Kozlovic, takže jsem domluvený s Luckou a Artem, že si uděláme procházku. Hafani se už dlouho neviděli, takže se všichni těšíme:-)

26.-27.7.2008 přijali jsme pozvání na víkend do Jeseníků na setkání s kamarády. Pozvala nás Lucka s Ríšou a jejich Aresem, pozvání přijala i Vilma s Amigem a Pavel s Artušem. Jak se cvičilo si přečtěte ve výcviku . Kromě výcviku jsme zase o něco lépe poznali zdejší krajinu, večer se grilovalo, popíjelo a taky jsme si s Argem udělali výlet na Praděd. Víkend byl opravdu fajn, mrkněte se, jak to nafotil Richard.

20.7.2008 poslední dva víkendy jsme si užívali volna na chalupě, něco málo jsme i pocvičili, nějaké vlečky, ale hlavně jsme projížděli okolí na kole. Paráda. Grilovalo se, pséci řádili, děcka blbly a jeden večer jsme měli na návštěvě i Nera, který zůstal s Argošem přes noc a hlídali chalupu-celou noc štěkali. Asi na měsíc a zloděje. Pár fotek je tady.

9.7.2008 tak jsme po více než dvoutýdenní přestávce začali s ranním cyklovenčením po naší tradiční trase kolem řeky směrem na přehradu Baška. Musíme se oba zase dostat do formy a tak možná začnu s Argem i běhat. Výhledově:-) ono být ve formě se hodí v každém případě;-) však víme. Jinak Argo včera utrpěl drobné zranění, strhl si kousek kůže na levé přední tlapě, na přední části zápěstního kloubu, když si tak zvesela skočil na půlmetrovou zídku a z ní se vrhl na druhou stranu. To ale netušil, že tam ho čeká propast něco přes dva metry a dopadl na tvrdé podloží dvora. Jelikož šlo o sídlo jedné firmy, chvilku nám trvalo, než se Argo zase dostal ven no a když jsme pak trénovali aporty, všiml jsem si, že má na tlapě trochu krve. Ale je to v pohodě, namazal jsem to večer propolisovou mastí a dnes ráno to vypadalo dobře.

ČERVEN

21.-28.6.2008 tenhle týden jsme trávili na jihu Čech v Lučkovicích na výcvikovém táboře Štěpána Horák a jeho partičky. Více se dočtete ve Výcviku.

9.6.2008 nějak se mi nezdálo Argovo ucho a tak jsme zašli odpo na veterinu a co byste řekli? Měl ho tam! Zase zánět. Ach jo, asi mu fakt koupím to aloe.

7.-8.6.2008 jsme malovali u babičky na Slezské, takže jsem se bohužel nemohl jet s Luckou a Artem podívat, jak jim to půjde v Nitře. Zbytky víkendu jsme strávili na chalupě, připravoval jsem pletivo na kotec a přestože počasí nám nepřálo, podařilo se mi "zbourat tomu pražákovi sloupek" teda zbourat betonové sloupky po starém plotu, které stály v místě, jež mi babička vytýčila pro stavbu kotce:-) Původně jsem jej chtěl postavit u nové šopy, ale to neprošlo, jelikož v těch místech (je tam teď torzo pískoviště) se buduje okrasný květinový koutek. Až tam bude první květina, tak to vyfotím a vystavím zde:-)

Argo strávil noc venku, hlídal chalupu a štěkal na fenu Novákovou, která mu vzorně skoro celou noc odpovídala.

1.6. a 2.6.2008 jsme byli vyhánět zvěř ve Staříči a v Bruzovicích, pak následoval nějaký výcvik v podobě aportu a dohledávky srstnaté. Vše ve výcviku a fotky v galerii.

 

 KVĚTEN

31.5.2008 Dnes jsme byli ve Staříči vyhánět zvěř před senosečí, krátký popis je ve výcviku. Mám slíbeného dalšího králíka na výcvik a taky od kolegy rámy s pletivem, které by se snad daly použít na stavbu provizorního kotce pro Arga v Raškovicích na chalupě.

27.5.2008 dnes tata přinesl ze schůze králíka, kterého jsme si domluvili v Bruzovicích na vlohách, takže zítřejší dovču využiju nejen k odvezení auta do servisu, ale taky k výcviku. Aport a nějakou vlečku si uděláme na chalupě a na večer jsme už domluveni s Vencou a Portou:-)

22.-25.5.2008 jsme vyrazili natírat okna na jih do Buchlovic. Využil jsem toho a brzy po ránu vycházel s Argem do okolních polí, kde byla opravdu spousta zvěře, takže si to Argo užil. V sobotu večer jsme se přesunuli do Jalubí a s Frantou a Alenkou vyrazili na pivo. Jelikož u Slavíků mají doma tři hafany, zůstal Argo uvázaný u jejich kotců, aby jim dělal společnost. Za necelou hodinu se však zjevil v hospodě. Tady je vidět čtverkový nos, když nás vystopoval až k Burdovi:-) Samozřejmě si překousal vodítko. Šel jsem ho znovu uvázat a na dvorku jsem našel hotovou spoušť. Argo zahradník si vybral, jak jinak, ten nejdražší keř a rozhodl se jej radikálním způsobem "ostříhat". Cena keře cca 3000,- a jeho hlavní zvláštností je to, že trvá až deset let, než po zasazení konečně obrazí a začne růst. Což nastalo zrovna letos:-( Nám se zkrátka daří.

21.5.2008 jsme byli na kontrole a ucho je v pořádku. Argo taky:-)

12.5.2008 Argovi se opět rozjel zánět zvukovodu, takže antibiotika a tak 14 dní nesmí do vody, takže s nácvikem přinášení z vody je na nějaký čas konec.

10.5.2008 jsme absolvovali zkoušky vloh. O průběhu zkoušek a o tom, jak jsme dopadli se dočtete zde.

8.5.2008 jsme brzy dopoledne vyrazili na vycházku ve složení Já, brácha, Lukáš, Argo, Brix, Vašek, Porta, Roman a Nero. Porta ve středu našla u řeky mrtvou ondatru, u nás dosti vzácný nález, takže toho Venca využil a vzal ji domů a dneska s ní pocvičíme aport. Já si minulý týden z padlé švestky vyřezal dvě činky, abych měl Argovi co házet do vody. Vycházka byla super, ještě jsme s Argem naposledy před vlohama procvičili hledání, na Bašce trénovali aporty z vody, což všichni čtyři hafani zvládli na jedničku a po pauze na pivko přišla na řadu ondatra. Tady už nastal problém, Brix není na zvěř zvyklý, Nero taky ne, takže aportoval Argo s Portou. Když jsme zkusili, jestli ondatra bude plavat, tak se zdálo, že jo, ale jakmile byla vhozena do hluboké vody, obživla a potopila se:-) Venca byl smutný, chtěl ji totiž stáhnout a kožku si přibít na zeď vedle krbu ve svém loveckém salonku:-))) Fotky z téhle vycházky jsou tady. Další ve fotogalerii.

7.5.2008 uprchlík Nero zadržen a předán spravedlnosti!  Jak nám to popsal Roman, zavolal na obecní úřad v Dobré, kde získal číslo na paní, která se zabývá zaběhlými psy a ta mu dala kontakt na lidi, kteří právě našli nějakého hafana. Roman jim zavolal a ulevilo se mu, byl to Nero a je v pořádku. Našli ho lidé, jak ležel na silnici směr Dobrá celý špinavý a unavený. Hezky se o něj postarali a dokonce ho obrečeli, když se s ním loučili. Napadá mě otázka, kdy a zda vůbec by se o Nerovi Roman dozvěděl, kdyby sám nevolal na obecní úřad a sám nekontaktoval paní, co se zabývá nalezenými psy...

5.5.2008 se při vycházce zaběhl Argův "bratranec" Nero. Do hledání se kromě jeho smečky zapojili i další naši kamarádi a samozřejmě Argo. Roman obvolal útulky, městskou policii, kde se mu v podstatě vysmáli, policii v Dobré, začal pak chystat letáky, poradili jsme, aby se obrátil na okolní obce a nechal to vyhlásit v rozhlasech, informoval místní veterináře, zkrátka snažili jsme se jakkoliv pomoct. Všichni jsme z toho byli smutní.

3.5.2008 proběhla naše první návštěva v honitbě ve Staříči, více se dočtete ve Výcviku.

Od posledního víkendu v Horce průběžně procvičujeme hledání.

DUBEN

25.-27.4.2008 jsme se opět v Horce nad Moravou účastnili loveckého výcviku.

21.4.2008 Během víkendu se Argo zotavoval ze svých zdravotních potíží a zvolená "dieta" přinesla výsledky. Poznali jsme to podle toho, že dnes dopoledne na vycházce s taťkou vzorově v houští vystavil bažantí slepici, kouhout se pak zvedl za ní a Argo dále hledal, až našel. Opodál totiž lovila kočička a Argova přirozená ostrost na škodnou se opět ukázala:-) Bez šrámů se to ovšem neobešlo.

17.4.2008 Argo už měl po ránu stolici celkem normální a rozhodně mu bylo líp, protože vystavoval bažanty úplně předpisově.

15.4.2008 mě po ránu čekalo nemilé překvapení, Argo se totiž v noci vyprázdnil rovnou do pelechu. Prostě průjem jak bič. Venku to samé, tak jsem jej nechal u našich, poprosil taťku, aby mu uvařil rýži a musel jsem do práce. Přes den jsem to telefonicky zkontroloval, ale bylo to pořád stejné. Dostal ještě dvakrát samotnou rýži a jelikož ve středu to bylo stále stejné, šel jsem na veterinu. Popsal jsem průběh a barvu stolice, paní doktorka si Arga poslechla, vzali vzorek moči a stolice a prý chytil nějakou střevní infekci. Takže dvě žihadla do zadku, antibiotika a ještě něco a nashle zítra, takže do pátku určitě budem chodit na injekci.

13.4.2008 jsme kolem půl osmé dorazili na OMS Frýdek-Místek na Hliníku, kde měl probíhat Jarní svod. Žádné přihlášky se u nás předem neposílaly, takže přihlášení a zaplacení poplatku 150,- proběhlo na místě. Jelikož jsme dorazili mezi prvními, dostal jsem při registraci číslo 2. Nějakou dobu jsme čekali venku, mezi tím dorazili i třinečáci s Bárou a najednou už se troubilo. Trubač oznámil, že se žádný nástup nekoná a že se jde hned na věc a připraví se velká plemena číslo 1 a 2, malá plemena 1 a 2 no a tak jsme šli před rozhodčího. Proběhla kontrola zubů, varlat, očí, srsti. Argo vše včetně měření výšky zvládal v klidu. Hodnocení najdete ve Výstavách. Panu rozhodčímu se Argo líbil a divil se, že včera dostal na výstavě jen VD. Když jsem se ptal, zda je fakt moc hubený, tak pan rozhodčí říkal, že by kilo dvě mohl přibrat, ale že chápe, že je pes v přípravě na zkoušky a hodně běhá, takže ani tlustší být nemůže. Tohle mě celkem uklidnilo. Mimo jiné nám bylo doporučeno zajet na klubovku do Náměště na Hané 21.6.2008.

Taky jsme se rovnou přihlásili na zkoušky vloh, které proběhnou 10.5.2008 v Bruzovicích. Poplatek pro členy ČMMJ byl 300,- a pro nás nečleny 450,-.

A jelikož jsem včera před výstavou získal zajíce, šli jsme dnes odpoledne udělat vlečku. Myšák se posledně jako vlečkař osvědčil, takže nám ochotně asistoval. Zajíc byl hodně těžký, ale Ago si s ním poradil. Máme i pár fotek, ale to už jen jak aportoval.

12.4.2008 jsme se zúčastnili naší první výstavy v Ostravě. Přijeli jsme v dostatečném předstihu, možná až moc velkém, protože nám pak díky nepřízni počasí byla zima. Teda snad kromě Arga. Ten se zajímal jenom o ostatní hafany, kterých bylo kolem fakt hodně. Dali jsme si menší snídani, teplý čaj a pomalu se rozkoukávali. Jak jsme byli dohodnuti, setkali jsme se s kamarády z výcviku v Horce s Luckou a Vilmou a jejich psy. Nás si taky našli Míša a Míša s fenou ČF Bárou, kteří přijeli z Třince. Vyzkoušeli jsme si chození v kruhu a netrpělivě čekali, kdy to vypukne. Na chvíli nás déšť zahnal pod stříšku ke stánku s občerstvením a po půl desáté se konečně v kruhu začalo něco dít. V naší třídě mladých jsme měli silnou konkurenci dalších pěti psů a jak jsme dopadli si přečtěte v sekci Výstavy.

10.4.2008 dneska vlastně nic nového, jen jsem chtěl dopsat, že v pondělí jsem volal do Honebního společenstva Staříč tamním myslivcům, kteří umožňují výcvik loveckých psů v prostorách jejich honitby. Za 14 dní se mám ozvat znovu, to už bude krytina vyšší a upřesníme termín první schůzky. Týká se to samozřejmě i Porty, takže Vašku, žádné flákání nebude:-)

9.4.2008 vezu Arga ke "kadeřnici" do Frýdlantu nad Ostravicí, aby jej na poslední chvíli trošku upravila před výstavou. Jak vypadá teď se můžete mrknout ve fotogalerii, jaký bude výsledek po úpravě se budu snažit hned zdokumentovat.

7.4.2008 jsem vlastní blbostí přišel o všechny knížky o výcviku, které jsem měl. Nevíc mě mrzí ty, které mi zůstaly po dědovi-Výcvik ohaře pro praxi-J.Báča a Výchova a výcvik ohaře-J.Kvíz. Kromě těchto ještě další tři, ale ty se dají ještě koupit. Všechno se to stalo v Ostravě, když jsme s Pitrsem objížděli bazary, protože si chtěl koupit auto. U jednoho z nich jsem blbec nezamkl auto a nějaký borec mi šlohl celý batoh. Jinak Pitrs auto nakonec koupil.

6.4.2008 dneska jsme na společné vycházce s Portou využili Myšáka, aby nám natáhl vlečky. Pro Portu to bylo "poprvé" a oběma hafanům to šlo. Pro kolemjdoucí byl asi Myšák zážitkem, jak tahal po poli vycpaninu zajíce na vodítku. Dokonce i kluk na čtyřkolce se naboural:-))). Lukášu díky:-) za ty vlečky a dokumentaci.

3.4.2008 jsem konečně dal na rady zkušenějších a domluvil Argovi předvýstavní úpravu srsti. Je sice pozdě, ale paní "holička" slíbila, že se pokusí z Arga udělat fešáka. Vůbec jsem netušil, že i takový fousek se nějak stříhá a trimuje.

BŘEZEN

28.-30.3.2008 jsme se zúčastnili výcviku v Horce nad Moravou. Více v sekci Výcvik.

21.3.2008 Jelikož jsem dneska mohl z práce dřív, vzal jsem Arga a jeli jsme zkusit další vlečku. Celkem mu to šlo, udělal jsem mírný lom, na kterém sešel ze stopy, ale když jsem jej vrátil a opravil, tak už hezky došel na konec, vzal vycpaninu a sám s ní hned utíkal  přibližně ve směru nástřelu, takže jsem ho musel trošku usměrnit.

20.3.2008 Po odpolední vycházce kolem řeky, jsme si s Pitrsem řekli, že si dáme jedno pivo v hospodě u kulturáku. Jelikož jsem Arga nechtěl brát do tak zakouřeného prostředí, uvázal jsem ho před hospodou k lavičce. Dělám to tak pokaždé, když jdeme třeba do obchodu. Pitrs vzal Arese dovnitř. V hospodě jsme byli opravdu na jedno, takže asi půl hodiny a když jsme vyšli ven, krve by se ve mě nedořezal, Argo byl pryč!!! Stál jsem tam jak opařený a to už mi lidi, co stáli opodál říkali, že Arga odvezla hlídka městské policie. Hned jsem tam volal a hned jsem byl obviněn z přestupku, že jsem psa neměl pod stálým dohledem a vzápětí už mě brácha vezl na stanici. Sotva jsem vystoupil z auta, slyšel jsem jak Argo vyje v policejním kotci. Byl jsem pěkně rozčilený, rudo před očima, ale musel jsem se před policajtama krotit. Ani mi moc nedokázali říct, proč ho vlastně odvezli, prý jim někdo hlásil, že tam pes leží celé odpoledne. Když jsem se ptal, proč nekontaktovali majitele, řekli mi, že jim nefunguje čtečka čipů, takže nemohli majitele zjistit. Tetování v uších by si asi nevšimli, tak počítám, že by Argo skončil v útulku nebo kdo ví kde. Po trošku ostřejší výměně názorů mi Arga vydali a jeli jsme dom. Takže teď nevím, mám Arga vůbec ještě někdy nechat třeba před obchodem, když půjdu nakoupit a obávat se tak bleskového zásahu bdělých strážců pořádku nebo mu na krk pověsit cedulku s nějakým vzkazem pro strážníky? Nebo s ním raději ani nejít na pivo nebo na nákup???

Jinak Argovu zatčení předcházela dopolední vycházka s taťkou do revíru, byli jsme zakrmit a taťka vzal i flintu, že zas po čase zkusíme reakci na výstřely. Hned u boudy s krmivem se Argo vlastně poprvé střetl se škodnou. Dopadlo to dobře.

19.3.2008 Když jsem koukal na Arovy stránky a viděl na fotkách, jak už trénuje vlečku, rozhodl jsem se, že je nejvyšší čas začít s Argem taky. Jel jsem na chalupu a vycpal jsem kožku ze zajíce, sice je dost potrhaná, ale na vlečku stačí. Ještě jsem pak vycpaninu napachoval, připravil si barevnou šňůru a starý obojek-tyto dvě věci budu na vlečky používat pravidelně, pes si to vždy spojí s tím daným druhem práce a časem už jak uvidí tu šňůru, bude vědět, že se jde na vlečku a co se po něm chce. Aspoň takovou radu jsem dostal. Arga jsem odložil za chalupu a na zahradě natáhl první vlečku. Pak jsem ho navedl na nástřel, ušel pár kroků, jenže on pak tu kožu uviděl a rovnou se hnal k ní. Tak jsem ho nechal aportovat, dovedl ho na nástřel, pochválil a už jsem přemýšlel, že takhle by to nešlo, že to nesmí vidět a tak jsme nasedli do auta a jeli hledat nějakou vyšší krytinu. A našli, cestou domů jsem zastavil na poli, kdy byla celkem vysoká tráva a nechal jsem psa v autě. Zjistil vítr, jelikož vlečka se dělá po větru, udělal nástřel a natáhl vlečku tak třicet metrů. Zašel jsem pro Arga, vytáhl obojek s tou šňůrou, možná se mi to zdálo, ale jako by Argo radostně zavrtěl zadkem. Když jsem jej dovedl k nástřelu, dal jsem mu daun a jakmile lehl, bylo vidět, jak nasál pach a už jsme jeli s povelem stopa k cíli. Argo měl nos hezky u země a bylo vidět, že ví, o co jde. Na konci krásně vzal vycpaninu a už sám směřoval k nástřelu. Měl jsem ho samozřejmě pořád na šňůře, u nástřelu kužku odevzdal, fakt mi udělal radost. Za odměnu jsme pak jeli k řece a na dožinkáč, jelikož jsme věděli, že tam bude Lucka s Artem a nakonec přibyli ještě dva labradoři. Dobrá podívaná co ti čtyři spolu dělali, někdy to musím nafotit.

16.3.2008 Od úterý nám to kolo vydrželo až do včerejška, každé ráno jsme vyrazili a Argo se parádně proběhl, jenže kolo je pokažené, tak jsem dneska zkusil s Argem běh, pro něj nic nového, ale já se pěkně zapotil při těch čtyřech kilometrech, uf. Jinak v pátek jsme byli na Bašce procvičit přinášení z vody a šlo to. Cestou jsme potkali německého krátkoststého ohaře Cezara, možná někdy půjdem cvičit společně, uvidíme. V sobotu jsem stihl schůzi KCHČF a pak i cvičák.

11.3.2008 Dneska po ránu jsme si dali na kole 8,5 km, včera ráno asi 7. Argo to zvládá v pohodě, ale zatím moc nechci vzdálenosti zvyšovat, je lepší zvykat jej pomalu. Do těch 10 km to bohatě stačí.

6.3.2008 Jelikož už začíná být přijatelné počasí na kolo, neváhali jsme a vyrazili za prvními letošními kilometry. A hned druhá vyjížďka dopadla blbě, Argo cestou pořád odbíhal od kola, tak mě nenapadlo nic lepšího, než jej připnout na vodítko a to si pověsit na řidítka. Seběhlo se to ve vteřině, mrknul jsem na Arga, jestli je v pohodě a už jsem jen viděl, jak obíhá nějakou tyč, vodítko se napíná a....už jsem se válel na zemi. Argo naštěstí v pohodě, jen se koukal, co dělám. Já rozbité brýle, byl jsem bez helmy, takže i rozbitá hlava, ale jinak v pohodě. Takže příště už na kolo jedině s přilbou a pes na volno:-)

2.3.2008 tak to jindy bylo dneska, šli jsme po obědě k řece a natočili jak Argo daunuje na píšťalku a taky jeden aport.

1.3.2008 Tak zase na cvičák, i když počasí nám nepřeje, chvílema prší a je strašně silný vítr. Vlastně zrovna řádí vichřice Ema. Ale u nás to tak hrozné není. Dneska jsme na cvičák jeli vlakem s Pitrsem a jel s náma i Myšák jakožto fotograf a kameraman. Musí přece vyzkoušet svůj nový foťákJ. Argo se pomalu začíná na cvičáku nudit, teda aspoň ve skupině, do které nás vždycky zařadí. Budem muset požádat o přeřazení ke skupině, která se připravuje na zkoušky ZZO – Zkoušky základní ovladatelnosti. Měly by proběhnout koncem května, tak se určitě přihlásíme. Večer se zjistilo, že video bylo nastaveno na špatné rozlišení, takže z něj nebylo nic, jen pár fotek, takže jsme se s Myšákem domluvili na jindy.

ÚNOR

29.2.2008 další výlet na Lysou, nahoře trochu sněžilo, jinak bylo fajn a zvládli jsme to nahoru za hodinu a půl a dolů asi za 40 minut.

26.2.2008 Ráno jsem se rozhodl trochu zpestřit venčení a tak jsem oprášil kolo, oblíkl Arga do nového postroje a vyrazili jsme na Zátiší. Už jsme měli z loňska nacvičený okruh asi 4,5 km, tak jsme si jej projeli. Radši jsem Arga připnul na flexi vodítko, zdá se mi to celkem bezpečné, pes mě z kola nestrhne a hlavně nikam nemůže odběhnout. Dopoledne jsem pak Argovi vytáhl dvě klíšťata, zdá se, že jejich sezóna je tady. Koupil jsem zatím spot on frontline. Obojek koupím buď po svodech a výstavě nebo možná zůstanu u toho frontlinu, ještě uvidím. Kolem oběda jsem se stavili pro Brixe a udělali si výlet na Lysou.

25.2.2008 Zašli jsme na Bašku s Portou, vyzkoušeli jeden aport z vody a Argo mi opět udělal radost a přinesl jej, i když jsem měl zpočátku obavu, protože jsem ten aport hodil hodně daleko.

16.2.2008 jsme vyrazili na cvičák společně s Pitrsem a jeho Aresem. Jako vždycky jsme cestou zastavili u řeky, aby se psi trochu proběhli. No a jak si tak začli běhat a hrát, Ares s rozběhem narazil do Arga a ten se nasral a pustil se do Arese. Bylo to poprvé, co se pustil do psa, Ares si to samozřejmě nenechal líbit, takže nějaké ty šrámy byly na obou stranách. Argovi tekla krev z ucha. Pak to mezi nima ještě jiskřilo, takže jsme je radši drželi od sebe.

3.2.2008 jsme oslavili Argovy první narozeniny. Samozřejmě se konal dort a nějaké ty dárečky.

Na jedné z vycházek u řeky jsme potkali maďarskou ohařku Portu, se kterou jsme se viděli už koncem roku. No možná to bylo ještě koncem ledna, ale to je jedno. Hafani si spolu pěkně zablbli a my se s Vaškem-majitelem Porty-domluvili, že bychom se občas sešli, nechali psy proběhnout a taky se trochu zaměřili na výcvik. Porta už má za sebou zkoušky vloh a chtěli by letos absolvovat podzimní zkoušky.

Argo je z nové kamarádky v sedmém nebi, už jsme několikrát byli na společné vycházce, zatím jsme zkoušeli jen aporty a taky jsme si společně vyšlápli na Lysou. My s Argem aporty procvičujeme průběžně, podařilo se mi konečně sehnat aportovací činku, na které je možné postupně přidávat zátěž až do 6 kg. ( www.moravia-hasso.cz ) Argo už nosí přibližně dvě kila, což zatím bohatě stačí. No a přesto, že je teprve únor, takže docela zima, zkusili jsme s Argem na Olešné nácvik přinášení z hluboké vody. Nejprve jsem malý aport hodil jen kousek od břehu, jednak proto, aby si Argo zkusil vzít jej z vody a pak taky proto, abych na něj dosáhl, kdyby se Argoš rozhodl do vody nejít. To se ale nestalo a Argo následně při dalším pokusu pro aport hezky doplaval a přinesl. A ani ho nepustil, když se oklepával. Je moc šikovný. Teda pokud zrovna nezlobíJ Jeho oblíbenou zábavou je utíkat za cizími psy, jakmile nějakého vidí, tak hurá za ním a hned si chce hrát. Jenom čekám, kdy narazí.

Kvůli všem akcím, které nás letos s Argem čekají jsme taky posunuli očkování z května a června a Argo byl teda kompletně přeočkován 6.2.2008.

LEDEN

A máme tady nový rok, Silvestr Argo zvládl v pohodě, rachejtle mu nevadily. Už je asi zvyklý, protože jsme párkrát byli s otcem střílet z brokovnice a to byl Argoš v klidu. Hned na začátku měsíce jsme jeli s Pitrsem a jeho Aresem do Frýdlantu na cvičák, kde teď budeme každou volnou sobotu chodit trénovat.

A opět jsme léčili zánět zvukovodu, takže ihned po vyléčení jsme nasadili Joalis Abelia imunitas.

Jelikož se na www.lavaremoravia.cz objevily termíny výcvikových akcí, hned jsme se přihlásili. První je navíc kousek od Olomouce, takže to budeme mít blízko.

A ještě jedna důležitá zpráva, od letošního roku jsem členem Klubu chovatelů Českých fousků. KCHCF – www.cesky-fousek.cz