Memoriál Františka Housky 2011

Ve dnech 9.-11.září 2001 jsme se s Argem opět vydali pod památnou horu Říp, abychom se pokusili napravit reputaci z kvalifikace na MRK, kterou jsme zde v květnu absolvovali s neslavným výsledkem. Konal se zde totiž 54.ročník Memoriálu Františka Housky, tedy vrcholná všestranná soutěž Klubu chovatelů českých fousků.

Ubytování jsme si zamluvili v autokempu v Čerčanech, kde jsme taky v pátek kolem čtvrté odpoledne dorazili. Nafasovali jsme klíče, ubytovali se a vyrazili na místo srazu do vesnice do restaurace Na Růžku.

Před hospodou i uvitř už byli skoro všichni účastníci a rozhodčí, takže jsme se postupně se všemi přivítali, od nás přijela Iveta s Rickym a pan Glauder s Jášou z Kobeřic a taky další známí ze všech koutů republiky. Zaplatili jsme startovné a obdrželi uvítací balíček. Teda byl to vlastně takový dárkový koš, což bylo opravdu moc hezké, byly v něm všelijaké pochoutky nejen pro vůdce, ale i pro naše psy a dokonce jsme dostali kožené vodítko. Venku ještě proběhlo focení vůdců se psy a mohlo se přejít k zahájení a losování. My jsme si vylosovali číslo 14 a tím pádem nás v sobotu čeká les, v neděli pak pole a voda. Po losování byla v restauraci volná zábava s občerstvením, ale my jsme se moc dlouho nezdrželi a odjeli do kempu, kde jsme sice chvíli poseděli a vykládali si, ale pak jsme šli radši spát, abychom na další den byli dobře vyspaní.

V sobotu ráno jsme se s Argem prošli kolem kempu, sbalili si potřebné věci, hlavně vodu pro psa, obojky, vodítky, vypouštěcí šňůru, flintu a patrony a přejeli jsme „Na Růžek“, kde se podávala snídaně, ale ta pro mě opět nepřichjázela v úvahu, takže jen čaj a do termosky jsem si nechal uvařit vodu. No a pak byl nejvyšší čas vyrazit do obce Černouček, kde se na hřišti konalo slavnostní zahájení. A slavnostní teda bylo, nádherné troubení, představení všech psů a vůdců a dokonce nám zahráli českou hymnu. A pak už si jen hlídat závodčího a odjezd do honiteb.

Dorazili jsme k hlavnímu stanu, který byl hned u lesních disciplín, bylo zajištěno výborné občerstvení, ale tím jsme se prozatím nezdržovali, protože se hned vyrazilo na první společné disciplíny, tedy ohrádku a chování na stanovišti.

Na ohrádce byl Argo skvělý, lišku uchopil rychle, správně přinesl a odevzdal, takže jsme obdrželi první čtyřku. Z obávané disciplíny „Klid na stanovišti“ jsme si vysloužili taky známku čtyři, Argo byl kupodivu zticha, jen když procházeli honci, zvedal hlavu a párkrát slabě zakňučel. Zkrátka ho nebaví jen tak ležet, když by mohl v tlaku nahánět zvěř:-)

Po společných disciplínách jsme se rozdělili, naši skupinu, kterou tvořily tři feny a Argo, čekaly barvy, takže šoulačka, barva a vodění na řemeni. Barvu jsme tady letos na nominaci šli strašně, dostali jsme za 1 a to ještě s přivřenýma očima, tak jsem z toho měl celkem obavy, jenže k mému překvapení Argo zblbnul šoulačku, která mu šla vždycky suprovně, udělal dvě chyby a byl ohodnocen známkou dvě. Na barvě šel Argo přesvědčivě, tak jak jsem od něj zvyklý, takže jsem ho musel trochu brzdit. Barva za čtyři, vodění na řemeni taky za čtyři.

Po barvách nás čekaly vvlečky, ale před tím malé občerstvení, protože už začínalo být horko. Na vlečkách Argo pracoval výborně, takže liška i zajíc za čtyři. Na drobných disciplínách opět jedna méně oblíbená-nahánění zvěře z houštin, ale i to jsme zvládli na čtyřku, při slídění pak krátce vystavil, ale po srstnaté zvěři ani památky, což mě mrzelo, protože sami rozhodčí říkali, že už jsem mohl mít zapsané vystavování a klidy... Takže slídění za čtyři, dohledávka lišky-čtyři. A tím byl první den za náma, takže jsme se mohli jít najíst ke stánku a pak hurá do kempu. Stavili jsme se na večeři do hospody a pak jsme poseděli v kempu u vína a pálenky.

 

Nedělní ráno bylo ve stejném duchu, jako to sobotní, krátká procházka, sprcha a pak sbalit všechny věci, protože jsem nevěděl, jestli se ještě do kempu budeme vracet. Opět jsme to vzali přes hospodu Na Růžku a pak už hurá na hřiště na nástup.

Nás dnes čekaly polní a vodní práce, u hlavního stanu jsme se ani nestačili rozkoukat a už si nás rozhodčí odváděli na „malé pole“, tedy dohledávky bažanta a zajíce a vlečku s bažantem. Argo tyhle disciplíny zvládl na čtyřky, takže super. Po krátké pauze jsme odjeli na vodní práce, kde Argo exceloval na hladině i v rákosu.

Z vody jsme se vrátili k hlavnímu stanu a k občerstvení, dali jsme malou svačinu a jelikož byl pěkné horko, šli jsme si lehnout do lesa a čekali, až se vrátí rozhodčí z velkého pole. Jakmile se objevili a občerstvili, vyrazili jsme na poslední disciplíny.

Čekal nás tedy společný hon a individuální hledání. Argo na společném honu, který jsme šli v řepě, hledal hezky, sice trochu dál, ale i tak se držel dobře. Krátce vystavil zajíce, kterého sousední pes zvedl a Argo se bohužel nechal strhnout a zajíce krátce prohnal. Pak ale vystavil zajíce, ten se zvedl a já jsem musel střílet. Zajíce jsem trefil, ale na zadní běhy, takže Argo se musel vydat po stopě. Zaběhl za horizont a to čekání bylo šílené, ale vrátil se i se zajícem. Společný hon se ukončil, ostatní psi se vyzkoušeli z přinášení teplé zvěře a šlo se na individuální hledání. My už jsme jen předvedli systém, rychlost a vytrvalost, protože vystavení jsme měli hotové. Bohužel dvojka z klidů před srstnatou se nám stala osudnou a hodila nás do II.ceny.

Vyhlášení výsledků proběhlo opět v restauraci. Umístili jsme se s Argem na celkovém šestém místě s druhým nejvyšším počtem 476 bodů. Argo je pašák:-)

Argo si navíc od slovenských rozhodčích vysloužil pohár za nejlepší práci na vodě, každý jsme dostali balíček s milou pozorností a když už tak nějak bylo po všem, vydali jsme se na cestu domů.