Moravskoslezský pohár ohařů 2009

15.-16.8.2009 jsme absolvovali naše první všestranky. 16.ročník Moravskoslezského poháru ohařů se konal ve Vratimově, takže jsme to měli blízko. Původně jsme byli jako první náhradníci, ale pak mi zavolal pan Ing. Tomáš Morbicer, že na poháru s Argem poběžíme. Víkend před touto akcí jsem akorát jednou udělal barvu a na ranním venčení jsem párkrát nechal Arga ponosit šestikilový aport a jinak byl furt doma a měl naordinován klid:-)

V sobotu byl sraz v sedm ráno na chatě Hubertka, kde se podávala snídaně - káva, čaj, koláče nebo polívka. Já jelikož jsem jako vždycky nervozní, tak jsem stěží vypil jen čaj. Postupně se sjížděli vůdci i rozhodčí, proběhlo losování a já si bláhově myslel, že když jsem vytáhl šestku, budeme první den mít les. Ale bylo to naopak, na slavnostním zahájení nám oznámili, že čísla losů 1-9 půjdou na pole a vodu. Celkově nastoupilo osmnáct psů a druhá půlka se vydala do lesa. My jsme začali na malém poli, takže dohledávka bažanta a zajíce a vlečka s bažantem. Hned na první disciplíně mě málem trefil šlak, když jsem poslal Arga pro "ztracenou" a on mi donesl brašnu rozhodčího. Ještě cestou z ní vytrousil všechny věci, mimo jiné i zkušební řád a když jsem ho znovu poslal dohledávat, tak přinesl i ten zkušebák:-) naštěstí zajíce dohledal v limitu a disciplínu tak splnil na 4. To samé s bažantem a nakonec vlečka taky za 4. Od rána pražilo slunko, takže psi určitě ocenili, že jsme z malého pole jeli na vodu. na hluboké vodě byl Argo v pohodě, takže ochota k práci na hluboké vodě i přinášení kachny za 4. Přejeli jsme pak na druhou stranu na rákosí, které bylo naštěstí na vodě, i když hned na začátku byla bažina, do které Argo skočil a málem už z ní nevylezl. Nakonec celkem slušně rákos prohledal a i dohledávku kachny zvládl za 4. Voda byla za náma, takže jsme odjeli k chatě a čekalo nás velké pole. Měli jsme víc než dvě hodiny čas, tak jsme se po srnčím guláši natáhli na lavičku a chvíli si zdřímli. Kolem dvou jsme vyrazili na velké pole, na slunku to bylo k nevydržení, všichni jsme měli pro psy nějakou vodu, což bylo později k nezaplacení. Začal společný hon, měl se střílet pouze bažant, Argo nějakou zvěř na dost velkou vzdálenost navětřil, postupoval, jenže bažant si to po svých odkráčel neznámo kam. Ke konci honu už Argovi viditelně docházely síly, tak mi rozhodčí řekl, abych si ho odvolal, že nás ještě čeká hledání, tak ať mu zbydou nějaké síly. Zatím jsme to měli za 4. Ve stínu jsme všichni tři své psy prolili vodou od hlavy k patě a šlo se na samostatné hledání. V tom vedru bylo těch deset minut pro Arga fakt maximum, čekal jsem, že v půlce odpadne, ale kupodivu celou dobu krásně a samostatně hledal, běhal fakt dost rychle, i když ke konci trochu zpomalil a nakonec se mu to asi tak zalíbilo, že se vrátil až na několikáté přivolání. Nenarazili jsme na srstnatou, takže z velkého pole jedna 3 z klidů. No a pro dnešek to bylo všechno, s jedinou trojkou jsme na tom byli hodně dobře.

V neděli jsme přijeli opět na sedmou hodinu, zase jsem si dal jen čaj a po nástupu jsme odjeli na ohrádku, kterou Argo zvládl bezvadně. Chování na stanovišti už tak v pohodě nebylo, bohužel se nám tentokrát stalo doslova osudným. Argovi před nosem proběhl zajíc a jak kolem prošli honci, byl k neudržení. Dostali jsme známku 1, což nás hodilo do třetí ceny a měl jsem sto chutí ze zkoušek odstoupit. Ale po poradě s kamarády jsme zkoušky vzali už jen jako nácvik a dodělali je. Bylo to ale vážně k vzteku, protože ostatní disciplíny zvládl Argo výborně, na barvě mi udělal obrovskou radost, všechno jsme měli za 4. V celkovém součtu jsme měli 483 body a nebýt té jedničky, mohlo to být druhé místo. Měli jsme prostě smůlu, ale to nevadí, Argo během celých zkoušek předvedl, co v něm je a já jsem s ním moc spokojený :-)

Slavnostní ukončení už jsem tak moc neprožíval, celkově jsme obsadili desáté místo, z 18 psů nedokončilo zkoušky 6. V silné konkurenci zkušených vůdců a psů si Argo fakt vedl skvěle.

Tady je pár fotek.