Ověření loveckých vloh

Ověření loveckých vloh je specialita KCHČF, na této akci se hodnotí povaha psa (feny), zejména chování po výstřelu, což se hodnotí během společného honu, dále vystavování a hledání. Úspěšně absolvuje OLV jedinec, který má typické výkonové vlohové vlastnosti ohaře - českého fouska. Promíjí se drobné vady, nikoliv však absence vystavování, nechuť k práci a bázlivost. Pejsek, který neuspěje, může OLV jedenkrát opakovat, avšak pouze v případě, že během OLV neprokazoval bázlivost při výstřelu, jelikož využití takového jedince je neslučitelné s jeho použitím v chovu.

A jak to probíhalo v našem případě?

Ne, že bychom v tu sobotu 24.10. zaspali, to ne, vstali jsme brzy, ale pořád bylo po ránu dost času na blbosti, takže jsme na místo srazu k hospodě "U Freda" v Darkovičkách přijeli se zpožděním. Všichni už čekali venku, ale jak se ukázalo, bylo to kvůli tomu, že zaspal hospodský, tak jsem se aspoň se všema přivítal a šel jsem pro Arga do auta. Tam jsem zjistil, že jsem doma nechal vodítko. Začalo to fakt dobře. Ještě, že jsem v kapse našel aspoň vypouštěcí šňůru na vlečky. Hospodský se nakonec zjevil, otevřel hospodu, proběhlo rychlé úřadování, zaplacení a rozdělení do skupin. Celkem bylo přítomno 12 fousáčů, 10 fen a 2 psi. Tím druhým byl Argův bratranec Riky z Kyjovic-potomek Ogara z Březové stráně.

Konečně jsme odjeli na kraj šilheřovické bažantnice, bažantů bylo vidět celkem dost. Začali jsme společným honem v hořčici a to tím stylem, že Argo mi pláchnul a opět jako hluchý pelášil přes ostatní vůdce k lesu a asi za dvě minuty se vrátil s bažantem. Došli jsme společný hon, všichni dostali z chování po výstřelu čtyřky, vystavení neměli možnost prokázat všichni psi, tak se samostatně hledalo. Byli jsme poslední na řadě a co vám budu vykládat, ostatní byli hotoví za chvilku, s náma měli rozhodčí trpělivost a nechali nás hledat na několika místech, Argo byl pořád plný enegrie, já ho nedokázal dostatečně krotit, ale nakonec jsme na bažanta narazili a Argo vystavil. Už jsem byl tak promočený, že jsem byl rád, že to máme za sebou. Jeli jsme zpátky do hospody, dali si polívku a pak proběhlo krátké vyhlášení a diskuze a jelo se domů. Teda já jsem ještě zajel pro uloveného bažanta, kterého jsem zapomněl u bažantnice. Byl jsem zkrátka ten den nějaký roztržitý, ale hlavně, že Argo to zvládl.