Všestranné zkoušky ohařů - Albertovec

Jelikož jsme na Moravskoslezském poháru skončili ve III.ceně, což u fousáčů nestačí na uchovnění, rozhodli jsme se zkusit o víkendu 26.-27.9.2009 štěstí v Opavě v bažantnici Albertovec. Základna byla na chatě MS Křemenky Bolatice, kam jsme taky v sobotu ráno dorazili. Postupně se sjížděli rozhodčí i vůdci, z nich jsme valnou část znali z předchozích všestranek a co nás hodně potěšilo, byl fakt, že jsme se setkali s bráchou Arem a jeho smečkou z Křtin. Taky s Luckou, Kubou a Charliem a Jardou, který tentokrát vedl svou fenku Daphné.

Po snídani, kterou jsem si ze zvyku nedal, proběhlo losování, jedničku vytáhl Michal s Arem, dvojku Jarda s Daphné a my číslo čtyři. Lucka s Charliem šestku. Jelikož na VZ nastoupilo 12 psů a vytvořily se tři skupiny, byli jsme s Arem a Daphné v jedné skupině. Jako první nás čekalo velké pole, takže všichni hurá do aut a odjezd na pastvinu na společný hon. Argo byl plný energie a asi si ráno nemyl uši, protože první polovinu honu běhal jak neřízená střela a píšťalku jako by neslyšel. Teda systém tam měl, ale ne jako na společném honu, hledal strašně daleko a ta poslušnost se mi taky nelíbila. Po zásluze jsme dostali známku 2. Poté se přešlo do pole s řepou, kde byla zvěř a tak hafani mohli prokázat vystavování, klidy a postupování. Narazili jsme jen na pernatou, takže z hledání známka 4, klidy pernatá 4, srstnatá 3. Velké pole jsme tedy v rámci možností zvládli a jelo se na malé pole. Vlečky jsme dělali v areálu hřebčína Albertovec, dohledávku pohozené pak přes cestu v řepě. Tady bohužel na pernaté skončil jeden z naší čtveřice s kraťasem, pejsek zvěř sice našel, ale vystavoval a nepřinesl, vůdce k němu nakonec přišel, ověřit, zda náhodou nevystavuje živou zvěř, ale bohužel. Argo měl trochu problémy se zajícem, opět si to vyrazil po stopě rozhodčího a přišel až na cestu, tak mu dohledávka trvala o něco déle. Nakonec všechno za 4 a mohli jsme jet na vodu. Tady bohužel nepřálo štěstí Michalovi s Arem a zkoušky tak pro ně skončily. Moc nás to mrzelo. Argo měl ochotu na hluboké vodě za 4, přinášení trochu pokazil a dostali jsme 3. Snad díky tomu, že chodíme na tahy na kačeny do Bruzovic už Argo nemá takový problém s naháněním kačen v rákosí, když si vzpomenu, co předváděl v létě, když poprvé uviděl rákos v Těšanech, nedá se to srovnat. To už nás čekala poslední disciplína dne - dohledávka kachny v rákosí. Jarda musel zažívat infarktové stavy, protože Daphné sice kačenu celkem rychle našla, ale jelikož ta byla vhozena do kopřiv, nechtěla pro ni jít. Nakonec však v posledních vteřinách kačenu donesla. Argo byl na této disciplíně hodnocen známkou 4, ale bylo vidět, že mu taky kopřivy zrovna nevoní. Tak a tím jsme měli první den za sebou, takže jsme mohli odjet na chatu na guláš a na birell a pak honem domů zregenerovat síly na zítra.

V neděli ráno opět sraz na chatě, žádná snídaně:-) pak nástup a odjezd do lesa na ohrádku. Po včerejšku pokračovalo už jen 8 psů. Na ohrádce ani jeden pes nepředvedl čtverkovou práci. Někteří se ohrádce vyhýbali obloukem, jiní do ní sice vběhli, ověřili lišku a utekli do korony, no byly to nervy, Argo sice s chutí do ohrádky skočil, lišku po ověření uchopil, ale cestou si ji položil a začal ověřovat. Cice nezvedl hlavu, ale i tak to bylo za 3. Po ohrádce přišla na řadu naše osudová disciplína, klid na stanovišti. Risknul jsem to a nechal Argoša na volno, kromě jeho obvyklého hlasového projevu a mírného chvění se nezvedl a dostali jsme známku 3. Bohužel jeho lovecká vášeň je tak silná, že si v této disciplíně nevím rady. Zkoušel jsem různé věci, ale kňučet ho asi neodnaučím. Dále nás čekala šoulačka s odložením (4) a barva, ze které mám vždy trochu obavu. Nasadil jsem Argovi barvářský obojek s řemenem, nechal ho sedět a šel se podívat, kde je začátek barvy, když tu se kolem mě protáhl Argo, takže jsem sotva stihl chytit řemen a už jsme pelášili po lese. Zbrzdil jsem ho, ale byl tak dychtivý, že jsem ho moc krotit nechtěl. Stopa vedla přes kopečky, takže furt nahoru a dolů, označili jsme lože a ač se mi to zdálo nekonečné, za chvíli mě dovedl ke kusu. Spadl mi kámen ze srdce, dostali jsme úlomek a odešli jsme na večky. Jelikož Jarda dlouho nešel, rozhodčí nechtěli čekat a tak nám natáhli vlečku se zajícem, přijelo občarstvení-já si dal jen birel-a následovala vlečka s liškou. Obě za 4 a pak krásná procházka honitbou na drobné disciplíny. Vítr se dost točil, tak Argo zpočátku nemohl najít pohozenou lišku, ale nakonec i tady uspěl. Slídění bylo v rychlém tempu, rozhodčí už jako na minulých zkouškách obdivovali jeho nasazení a tempo, ve kterém pracuje. Známka 4. Osobně si myslím, že by to chtělo ještě trochu zamakat na poslušnosti, aby to bylo OK. Vyhánění zvěře Argo taky zvládl na výbornou, teda na 4 a zkoušky byly za náma. Pořád mi to sice nedocházelo, ale zvládli jsme všestranky v I.ceně s celkovým počtem 471 bodů. Mohli jsme teda odjet na chatu, kde jsem se konečně najedl, něco dostal i Argo a pak se jen čekalo na vyhlášení výsledků. Zkoušky dokončili jen čtyři psi, tři v I. a jeden ve III.ceně. Argo skončil na druhém místě s oceněním nejlepší pole a voda. Pro nás tak pravděpodobně pro letošek skončila zkoušková sezona, ještě bychom měli absolvovat klubové ověření loveckých vloh a budem si dopřávat volna, snad nějakých dalších honů a budem myslet na všechny, které máme rádi;-)

Nakonec bych chtěl ještě moc poděkovat Drahušce za fotky, jsou super. Bohužel z práce v lese nemám nic, však víte proč. A Jardovi dík, že počkal až do konce a vyfotil nás na slavnostním ukončení.

A tady se na to všechno mrkněte.