Všestranné zkoušky ohařů - Ostrava 2010

 

28.-29.8.2010 - víkend ve znamení všestranných zkoušek, tentokrát pořádaných OMS Ostrava v honitbě Šilheřovice.

Sraz byl v sobotu ráno na chatě MS Ostříž, ke zkouškám nastoupilo 11 ohařů, mezi nimi i naši kamarádi z výcviku Iveta s Rickym. Počasí sice chladnější, ale na zkoušky výborné. Díky nižšímu počtu psů jsme první den odjeli všichni na polní a vodní práce. Jelikož jsem na nástupuvylosoval číslo 3, byl jsem v první skupině a tím pádem jsme nejprve nastoupili na velké pole. Jakmile začal společný hon, začal i pořádný liják, takže jsme byli všichni okamžitě promočení až na kost. Ale společný hon jsme zvládli na výbornou, tedy na 4. Pak přišlo na řadu samostatné hledání a tak byli na pole vypuštěni odchovaní bažanti. Argo si krásně chodil pro vítr a na velkou vzdálenost bažanta navětřil a krásně postupoval až k vystavení. Já jsem si přišel bažanta vypíchnout, což se podařilo, horší to ale bylo s Argovým klidem. Jakmile jsem vystřelil (pouze do vzduchu, zvěř se v tomto případě nelovila), z Arga se stal lovec a vyrazil za bažantem, čímž si trochu pokazil klidy před zvěří pernatou, dostal z nich známku 3. Stejně tak z klidů před srstnatou, na kterou jsme nenarazili a tak pes nemůže být hodnocen známkou 4.

Po velkém poli jsem se konečně převlík do něčeho suchého, dokonce nám bylo přivezeno občerstvení, nabízela se gulášovka, klobásy a horký čaj. Ten mi zatím na zahřátí stačil a hned pak následovalo malé pole, tedy dohledávka pernaté a srstnaté a vlečka s bažantem. Argo nezaváhal a vše zvládl za 4 a jakmile měli všichni hotovo, odjeli jsme na vodu. Tady se bohužel projevila únava (a jak později vyšlo najevo, tak i nemoc) u Rickyho a ačkoliv je to vodař, do vody se jej Ivetě podařilo dostat jen na krátko a bohužel ze zkoušek odstoupili. Moc nás to mrzelo, Rickyho známe z výcviku a víme, že pracuje bezvadně. My jsme hlubokou vodu zvládli, u nahánění v rákosí se rozhodčím nezdál Argův záběr dostatečný a ohodnotili jej známkou 3. Dnešní den byl u konce, odjeli jsme zpátky na chatu, občerstvit se a pak odjezd domů, odpočívat před dalším dnem.

V neděli ráno sraz opět na chatě a po nástupu jsme odjeli do lesa. Naštěstí se neopakovala včerejší průtrž mračen, sprchlo jen velmi krátce, což nám ale v lese až tak nevadilo. Na ohrádce neměl Argo s liškou problém a dokonce na další disciplíně - pro nás snad nejhorší - chování na stanovišti jsme uspěli se známkou 4:-) Dále nás čekala šoulačka a práce na barvě a jelikož jsme ve skupině zůstali jen dva, šlo to všechno rychle (na barvě až moc rychle, byli jsme rozhodčím upozorněni, že Argo šel příliš rychle, že jej musím krotit) a mohli jsme se přesunout k občerstvení a čekat, až nás zavolají na vlečky. I tady Argo vše zvládnul a rovněž na drobných disciplínách nezaváhal. Lesní část všestranek jsme dokončili se samýma čtyřkama. Konečně jsme se mohli jet na chatu nadlábnout, podával se divočák se zelím a bylo to fakt výborné...

Na závěrečném nástupu byl s 482 body jako vítěz všestranných zkoušek vyhlášen Argo od Jemčinských dubů a tak jsme si šli převzít pohár, přijmout gratulace a věcné ceny:-) Argo mi udělal obrovskou radost:-) Na závěr jsem krátce poděkoval všem, kteří se podíleli na průběhu zkoušek a všem vůdcům popřál hodně úspěchů do budoucna.

 

Fotky a krátké povídání je i na webu OMS Ostrava, tak se mrkněte.