Zkoušky vloh

Zkušební řád o zkouškách vloh píše toto:

Zkoušky vloh jsou potřebné z chovatelského hlediska, neboť pes na nich nejlépe ukáže vrozené vlastnosti, které nejsou doposud ovlivněné vyšším stupněm výcviku. Jsou důležité také z hlediska kontroly dědičnosti, vhodné pro kontrolu výchovy štěněte a včasné započetí výcviku. Je proto žádoucí, aby se těcto zkoušek zúčastňovalo co nejvíce mladých ohařů.

Zkoušek vloh se mohou zúčastnit ohaři všech plemen a to pouze jedenkrát, než obstojí.

No a nás zkoušky vloh čekaly 10.5.2008 v Bruzovicích a probíhalo to následovně

Sraz účastníků byl naplánován na 8.00 a jelikož to do Bruzovic máme kousek, vyjeli jsme o půl osmé v sestavě já a Argo, taťka jako můj střelec a rolí fotografů se zhostili brácha s Myšákem. Míša s Míšou a Bárou už byli na místě, Ivoš s Gorem taky, tak jsme probrali, jak je kdo připraven a čekali na zahájení. Ohařů bylo přihlášeno 15, fousáči se na vlohách sešli čtyři, nechyběli němečtí a maďarští ohaři a taky jedna fenka slovenského ohaře hrubosrstého a anglického setra. Psů malých plemen se sešlo osm nebo devět.

Po slavnostním zahájení nám byli představeni rozhodčí a začalo se losovat pořadí a my si vytáhli číslo 2. To bylo fajn, nechtěl jsem jít první, dvojka byla úplně parádní. Ještě jsme znovu nastoupili podle vylosovaných čísel, byli jsme rozděleni na dvě skupiny a vyrazili jsme do honitby. Míša s Bárou i Ivoš s Gorem byli v druhé skupině.

Když jsme dorazili na místo, rozhodčí nám ukázali louku, kde půjdou první dva psi, popřáli nám k úspěchu a už si brali první maďarku a začlo se. Bedlivě jsem pozoroval, jak to probíhá. No a pak už jsem slyšel volat rozhodčí číslo dvě a šli jsme s Argem na to. Představil jsem psa i sebe a dostal pokyny, kudy mám Arga navádět. Když jsem viděl, že na levé straně vytyčeného úseku jsou samé kopřivy, moc mi do smíchu nebylo a když se mi do těch kopřiv nedařilo Arga dostat, byl jsem zoufalý a snažil se co nejrychleji přes kopřivy projít. Hledání teda vypadalo tak, že Argo na pravo běhal dobře a na levou stranu hledal mezery v kopřivách vysokých po kolena a v podstatě na té straně ani moc nehledal. Druhou část pole, která byla bez kopřiv už prohledal krásně, ale bohužel na zvěř nenarazil. Výstřel ho nijak nevyrušil od hledání a když jsme se již blížili ke konci pole, dostal jsem pokyn přivolat psa a jít si vyslechnout první část hodnocení. Děsil jsem se, ale dopadlo to fajn, kvůli kopřivám jsme dostali 3 ze systému hledání a malou 4 z poslušnosti, rychlost a vytrvalost hledání za 4, chování po výstřelu za 4. Jelikož nebyla zvěř, bylo nám řečeno, že se na konci uvidí, kde kdo narazí na zvěř a kdyby to nevyšlo nikomu, tak se vystavování bude dělat na uvázaném bažantovi, který od rána "chodil" s náma zavřený v pytli. Už jsem byl celkem klidný, ostatní hafani pomalu pokračovali v hledání, dokonce pak přijel hlavní rozhodčí s občerstvením, obešel všechny a poptal se, jak na tom jsme. Když měli všichni dohledáno, šli jsme na vedlejší pole, kde jsme sledovali, jak byl z pytle vypuštěn bažant na provázku a jako s drakem s ním přešli k sloupu, kde byl ve vyšší trávě schován. No a šli jsme opět na to, Argo narazil na stopu a chvilku mi trvalo, než jsem jej zase přiměl hledat a nakonec bažanta vystavil. Dostal jsem ale povel hned jej zadaunovat, aby náhodou o bažanta nepřišli. Tak a bylo to za náma, páni rozhodčí mi přečetli hodnocení a řekli, že jak půjdu směrem ke koroně, mrknou se, jak se chová Argo na řemeni. Takže nakonec vrozená chuť k práci 4, nos 4, zájem o stopu zvěře 4, vystavování 4, klidy před pernatou a srstnatou 3, postupování 3, poslušnost teda 4, takže jsem si rychle spočítal, že jsme v první ceně s 216 body a mohli jsme vyrazit zpátky na chatu čekat na návrat ostatních a na slavnostní vyhlášení.

Byl jsem moc rád, že už to máme za sebou, Argo mi udělal obrovskou radost, byl fakt moc šikovný. Tady máme hodnocení.