Sezona 2012

Mrkněte se na povedené aporty z králičích nebo liščích kůží. Pokud byste měli zájem o zhotovení aportů, tady je kontakt luky.samek@seznam.cz

Sezona 2011

V této sezoně jsme se věnovali většinou pomoci kamarádům při výcviku, ale ani Argo nepřišel zkrátka, udržoval jsem jej v přijatelném tempu, aby si mohl po nezdařené nominaci na MRK opravit reputaci na klubovém Memoriálu Františka Housky. Cvičili jsme převážně v honitbě v Bruzovicích, ale zajeli jsme si i na Jižní Moravu a zkrátka tam, kde byly příhodné podmínky k výcviku.

 

Sezona 2010

V neděli 27.6.2010 byl opět naplánován výcvik v Bruzovicích i v Šilheřovicích. Přijela Iveta s Rickym, Lucka a Richard s Aresem a Pavel s Rolfem. Hned jsme nakapali jednu barvu, procvičili šoulačku i se střelbou, dohledávku zajíce a lišky a udělaly se i vlečky. Pak byl přesun do Šilheřovic, kde jsme s liškou ještě udělali ohrádku, pohodili jsme bažanta a šli se mrknout na rákos, kde si psi vyzkoušeli nahánění a dohledávku kačeny. U přinášení kachny z hluboké vody mi Argo neudělal radost, budem muset něco napravit. Ale jinak se výcvik povedl a domů jsme se vraceli kolem půl čtvrté, všichni patřičně unavení.

V úterý jsme odpoledne měli sraz v Bruzovicích s Pavlem a Rolfem a přijel se podívat i Karel s Ernou. Udělali jsme přinášení teplé srstnaté, vlečku se zajícem a bažantem, nějakou pohozenou a taky jsme vybrali místo, kde postavíme ohrádku.

 

V neděli 20.6.2010 opět cvičíme s Ivetou, Rickym, Martinou a Karem na lesní zkoušky v Šilheřovicích. Ohrádka, dohledávky, barva, šoulačka(bez střelby), vyhánění z houštin, vlečky. Snad všechno kromě slídění.

 

13.6.2010 - v 9.00 sraz v Šilheřovicích, tentokrát v silné sestavě českých fousků Arga, Rickyho, Rolfa a Erny. Hájit čest výmarských ohařů přijel Ares. Počasí bylo příznivé, horší to bylo s nálety komárů, kteří vůbec nedbali na naše repelenty.

Začli jsme disciplínou chování na stanovišti, jak to má být, se střelbou a honci, což s Argem potřebujem jako sůl. Následovaly šoulačky s odložením a dále jsme pokračovali na ohrádce s liškou, dohledávka bažanta a lišky. Erna zatím všechno z povzdálí sledovala, občas si s chutí přičichla ke zvěři a byla prostě ze všeho nadšená, jako každé štěně. Je jí teprve 5 měsíců.

Jako další přišly na řadu vlečky se zajícem a mezi tím se chystaly barvy. Na závěr nás čekaly vlečky s liškou a pro Ernu byla na kraji pole připravena živá křepelka, aby si vyzkoušela vystavování. I přes útoky komárů pejsani všechno zvládli a už se určitě těší na příště:-)

6.6.2010 jsme odjeli cvičit do Šilheřovic. Na místě už čekala Martina a Caro, vzápětí přijela Iveta s Rickym a šli jsme rovnou na ohrádku. Tu si hafani vyzkoušeli se škodnou domácí, pohodil se bažant, natáhly vlečky se zajícem a přesunuli jsme se k rybníku, kde jsme udělali aporty. Před odjezdem si ještě hafani ponosili lišku a mohli jsme jet.

27.5.2010 - Argo, Ricky a Rolf - tři fousáči spolu cvičili polní práce a vodu. A my jsme byli u toho:-) Na poli hafani narazili na křepelku, u nás docela vzácnost, jinak srnčí jako obvykle, nějaký zajíc a na vodě aport kačky. Tady je pár fotek.

23.5.2010 - neděle - Ve čtyři jsme se sešli s Ivetou a Rickym v Šilheřovicích a společně se vydali na pole. Jelikož se Ivetě podařilo sehnat králíka, po společném honu jsme s ním udělali pohozenou. K tomu nám ještě posloužil bažant z předchozího cvičení, i když ten už pak musel zůstat v lese. Ricky si udělal nějaké vlečky na poli, Argo jednu v lese a na cestě k autu si procvičili aporty.

V pátek jsme dostali zprávu, že na nás na chatě čeká ulovená liška, tak jsme pro ni s Argem v sobotu (15.5.) ráno zajeli. Nedalo mi to, tak jsem Argovi hned natáhl krátkou vlečku se dvěma lomy, kterou krásně vypracoval a pak jsem mu za odměnu nechal lišku pěkně ponosit. Podívejte, jak mu to šlo.

S Pavlem od Rolfa jsme se bavili, že si v lese postavíme ohrádku, tak to musíme brzy zrealizovat.

Čtvrtek 13.5.2010 Dneska jsme pro změnu zase cvičili, ale tentokrát v Bruzovicích. Iveta s Rickym mě vyzvedla v práci, ve FM jsme naložili Arga a taťku, který vzal flintu a jeli jsme k nám do honitby. Na louce jsme udělali společný hon i se střelbou, pak každý hafan vypracoval vlečku s pernatou a na rybníce jsme jako na zkouškách udělali přinášení kachny z hluboké vody. Na zpáteční cestě ještě každý dvě dohledávky a mohli jsme jet domů. Jen škoda, že se nepodařilo sehnat králíka nebo jinou srstnatou na vlečky. Ale pesani měli možnost jít po čerstvé stopě zajíce, tak aspoň tak:-)

Včera (úterý 11.5.2010) jsme k večeru zase cvičili v Šilheřovicích, podívali jsme se i na golfové hřiště a na vilku, kde se točil Tmavomodrý svět, v dálce u lesa jsme viděli daňky, na poli spousta srnčí zvěře a Argo vystavil bohužel jen pozůstatek bažanta. Trochu smůla byla, že zajíce i bažanta jsme vyšlápli my, když jsme vedli psy na vodítku nebo když jsem šel pohodit bažanta na dohledávku...a doma jsme byli v deset večer. Prostě hezké cvičeníčko.

V sobotu jsme se zase vydali cvičit za Ivetou a Rickym. A jako posledně jsme dělali hledání, dohledávku a vlečky.

V úterý 4.5.2010 mi Argo zase dělal v práci společnost, protože ve čtyři jsme měli sraz s Ivetou a Rickym kvůli společnému cvičení. Zajeli jsme někam na rybníky, hafani si hned po vypuštění z aut potřebovali vyměnit názory a pak už jsme je oba schladili ve vodě. Aporty jim šly,hnedání taky a když už se na břehu moc třepali, rozhodli jsme se odjet do Šilheřovic na pole. Procvičili jsme dohledávku bažanta a každý hafan si udělal dvě vlečky. Ricky perfektně, Argo na první zaváhal a musel jsem ho zase nasadit znovu. Pak přijela Irena s Harmem a holek kámoška Martina s dvěma kraťasama. Šli jsme na společný hon do obilí a to jsem se mohl upískat a uřvat, Argo byl jak urvaný z řetězu. To zas budou nervy ho trchu zkrotit. Ale jinak bylo cvičení moc fajn, tak snad si to brzy zopáknem.

V pátek 30.4. jsem vzal Arga do práce, abychom hned ve dvě mohli vyrazit cvičit do Šilheřovic spolu s Ivetou a jejím fousáčem Rickym a jejich kámoškou Irenou s dlouhosrstým výmarem Harmem. Irča měla živého bažanta, takže si všichni tři hafani osvěžili vystavování a jelikož nás s Argem čekal ještě na večer výšlap s nocí pod širákem na Lysé, natáhla nám Iveta jednu vlečku a museli jsme jet. Už se těšíme, až si zase společný výcvik zopakujem. Argo to evidentně potřebuje, vlečku totiž neudělal napoprvé. Holt zima byla dlouhá a páníček z jara lenivý.

Začalo jaro, složil jsem zkoušky z myslivosti a ještě mě čeká zbroják. Zatím necvičíme, pomalu se probouzíme do nové sezóny.

Vzhledem k tomu, že už je duben, asi bychom měli začít trochu cvičit, zatím nějaký aport a asi na víkend rozmrazím něco pernatého na vlečky a dohledávky. Na polích je u nás zatím hodně nízký porost, tak se mi moc na hledání nechce, ale kousek pod štandlem je na poli řepka kousek vyšší, tak se tam chystám přes týden.

 

Sezona 2009

Pomalu končíme výcvikovou sezonu

Je říjen, máme už skoro po zkouškách, takže cvičíme jen sporadicky, prostě občas na vycházku vezmu atrapu lišky nebo jiný aport, sem tam zkusíme šoulačku, chodíme na kachny a užíváme si snad zaslouženého volna od intenzivního cvičení:-)

 

Prostě výcvik

 Skoro každé úterý jezdíme do Bruzovic cvičit s Pavlem a jeho ČF Rolfem, kteří se chystají na PZ. Takže pracujem se zvěří, máme u toho i střelbu, prostě paráda. Kromě toho taky děláme občas barvu u Vaclavek nebo vlečky a hledání v Raškovicích na chalupě.

LVT Lučkovice 2009

Po našich prvních VZ jsme se jeli odreagovat do Lučkovic za partou kamarádů a taky trochu pocvičit.

Víkendový výcvik v Křtinách

O víkendu 24.-26.7. jsme se vydali navštívit Argova bráchu Ara a jeho rodinu do Křtin. Přijeli jsme v pátek k večeru, Drahuška nás ubytovala a Michal už rozpaloval krb a udělal super maso, dali jsme si nějaké pivko a vykládali, co je nového.

V sobotu po ranní procházce a vydatné snídani jsme vyrazili cvičit lesní disciplíny. Prošli jsme si slídění, dohledávky, šoulačku a přišli na barvu, kterou mezitím připravila Drahuška. Argo šel dost zmateně, nemohl chytit začátek, ale nakonec ke kusu (dece) došel. Stejně si vedl i Ar. Pak přišly na řadu vlečky s liškou a zajícem, se kterým se Argo trochu ztratil a nemohl mě najít, musel jsem na něj volat a pískat, aby se trošku zorientoval.

Po oběděl jsme odjeli na vodu, cestou jsme se zastavili na ohrádku, kde si mohl Argo vyzkoušet, jaké to bude v reálu a taky si zkusil vytáhnout lišku z příkopu. Oba hafani to zmákli v pohodě a jelo se k rybníku. Na vodě jsme udělali hledání a přinášení kachny a v rákosí hledání a dohledávku. Argovi se do rákosu moc nechtělo, ale když už tam pak byla kačena, tak si máknul a nakonec ji dohledal.

V neděli nás pro oživení čekaly polní disciplíny, odjeli jsme na jih Moravy, kde se schází početná skupina lidí s hafany a společně cvičí. Argovi se vůbec nechtěla dělat dohledávka, ale na vlečkách už to byl zase on no a při společném honu klasika, furt se snažil utíkat moc dopředu.

Víkend se vydařil, hodně jsme pocvičili, dostali jsme cenné rady a odpoledne se rozloučili a vyrazili domů. Bohužl jsem nic nefotil, ale na pár fotek se můžete mrknout u bráchy Ara.

Nácvik na vodu

O víkendu 10.-12.7.2009 jsme vyrazili s Pitrsem a Aresem na Jih na Pasohlávky do nám dobře známého kempu ATC Merkur, protože asi 40 km odsud se v Těšanech o víkendu konaly SZVP. Domluvil jsem se s panem Jaromírem Gratclem, že po zkouškách budem moct na rybníce s Argem cvičit. Jeli jsme teda omrknout, jak to na takových zkouškách chodí, potkali jsme se s bráchou Arem a jeho smečkou, taky s Frantou a Aidou, které známe z výcvikových akcí Štěpána Horáka. Po ukončení zkoušek jsme vyžebrali od pana Gratcla jednu lehce jetou kačenu a šli jsme cvičit. Rákosí bylo opravdu skvělé a pro Arga docela těžké, nijak zvlášť se mu do něj nechtělo, dohledávka taky nic mo, no máme co pilovat. Hledání na hluboké vodě už bylo o něco lepší, aport taky celkem v pohodě. Pak návrat do kempu, dát si něco dobrého k jídlu a zasednout k pivečku:-). No a v neděli dopoledne jsme to zase vzali přes Těšany, procvičili jednotlivé disciplíny, kačenu jsme přenechali jedné kočce, která tam cvičila svého retrievra a vydali se domů. Tady je pár fotek.

Nedělní výcvik s liškou

Na 4.7.2009 domluvila Lucka s Aresem výcvik v Havířově u Katky, kterou jsme zatím neznali a která měla k dispozici lišku. Pro nás skvělá příležitost, jak si vyzkoušet, kterak bude Argo na lišku reagovat. Sešli jsme se u Katky před barákem, spolu s náma přijela Lucka, Kuba a Charles a odjeli do honitby do míst, kde sice neměli ohrádku, ale my si ji narychlo zbudovali z pokácených stromků. K našemu účelu posloužila dokonale. Pesani zpočátku lišku trochu očichávali, ale aportovali celkem bez problémů. Taky jsme udělali barvu, nějakou vlečku a ztracenou, dostali pár dobrých rad a na závěr jsme odjeli na rybník procvičit hledání a aport. Parádní odpoledne. Fotil hlavně Richard, já jen pár fotek, tak snad ještě nějaké seženu.

A jak cvičíme po Horce???

Teprve koncem dubna jsem sehnal barvu a jelikož u Václavek ze humny je drak...teda les, udělal jsem si tam asi třista kroků dlouhou dráhu a Argo šel na to, musím přiznat, že jsem po jeho výkonu byl docela nešťastný, tak jsem oprášil staré knížky a začetl se ... hlavně to chce klid. Příště to už fakt bylo lepší, cvičíme skoro každý víkend, když to vyjde, tak i dvě barvy za týden, Argo pomalu začíná chápat, co ho čeká, když vidí, jak rozmotávám barvářskou šňůru a nasadím mu barvářský obojek.  S vycpanou, něco přes 4 kila vážící liščí atrapou děláme vlečky, koupil jsem pach lišky na netu, smrdí to jak bolavá noha, ale pes po tom vcelku slušně jde. Už asi měsíc chodíme každé úterý cvičit do Bruzovic za Pavlem a jeho fousáčem Rolfem, který si s Argem sice moc nesedl, ale když je necháme společně hledat v lese nebo na poli, tak jsou v pohodě. Jednou s náma byl cvičit i Venca s Portou a to vzal Pavel i flintu, takže Argo po výstřelu koukal, kde budou padat bažanti a kutálet se zajíci, musel jsem ho trochu krotit. Taky začalo období senosečí, tak chodíme s Argem vyhánět zvěř do bruzovické honitby.

Horka 2009

20.-22.3.2009 Tak na tuhle letošní první víkendovou výcvikovou akci jsem se moc těšil. Štěpán mě ubytoval s kamarádem Honzou, s kterým se známe z loňského tábora v Lučkovicích, jeho smečka se poněkud rozrostla, k pointře Štuci přibyli další dva hafani, jeden maličký a druhý zase jako obr. Hafani se kupodivu snášeli dobře, Argo se Štuckou možná až příliš;-) Fotek moc nemám, v pátek se udělala poslušnost, večer posezení u pivka ... a v sobotu i neděli jsme se seznámili s disciplínami, které nás čekají na lesních zkouškách, takže hledání, vlečka, barva, šoulačka s odložením, klidy, vyhánění zvěře z houští a podobně, máme samozřejmě hodně práce před sebou, jelikož některé disciplíny jsme dělali poprvé. Prostě po všech stránkách vydařený víkend...

A stejně jako loni si Argo neporozumněl s jednou místní kočkou, stálo nás to dvě stovky za veterinární ošetření.

Příjemné zahájení výcvikové sezony

Letošní rok jsme začali účastí na honu v Šilheřovicích, Argo si tak procvičil hlasivky a aporty a já ruku od stále napjatého vodítka. Více v části Hony.

Sezona 2008

Ukončení sezony 2008

Letošní výcvikovou sezonu jsme ukončili účastí na třech honech a jednom lovu jelenů. Teď už máme po Vánocích, užíváme si dovolené a těšíme se na další rok.

Aport

21.11.2008 dneska jsme s mamkou vyrobili super aport. Váha je přes tři kila a akorát pasoval do zaječí kožky, tak ho zítra u Vaclavek prubnem.

Trošku jsme oživili vlečky

26.10.2008 Jelikož jsme celý víkend pracovali na baráku, co si koupily Václavky, tak jsem si řek, že bych na okolních polích a lesích mohl potrénovat s Argem vlečky. Vzal jsem jednoho králíka a v sobotu i v neděli Myšák nějaké ty vlečky natáhl. Hlavně v lese mě zajímalo, jak se Argovi bude dařit a šlo to. Na závěr dokonce s úspěchem udělal ztracenou asi na 200 metrů.

Poslední cvičení před PZ

22.-24.9.2008 jsme s Argem naposled cvičili před podzimkama, od čtvrtka máme naplánovaný klid. V pondělí a v úterý jsme byli na přehradě Olešné pocvičit s kačenou. Na místním políčku se prohánělo pár zajíců, tak jsem zas Arga musel hodně klidovat, jsem zvědavý na PZ. Ve středu Venca přinesl živého králíka, se kterým jsme pak na Dožinkáči vyzkoušeli, jak hafani berou teplou, udělali nějaké vlečky a když mi šel Venca pohodit na ztracenou bažanta, tak málem šlápl na mladého zajíce, který se v houštině ukrýval a s přeraženým zadním během dožíval svůj krátký život. Zřejmě byl sražen autem a evidentně by nepřežil, dost barvil a nesnažil se ani utéct, tak Venca jeho trápení ukončil. No a hned jsme jej taky použili k výcviku.

Cvičné PZ

20.9.2008 v den mých třicátin jsme brzy ráno vyrazili do Staříče, kde nás brzy čekají podzimky, abychom si prošli místní terén a ještě trochu pocvičili psy. Přidal se k nám Venca s Portou a Lucka, Kuba a jejich Charlie. Z HS Staříč se nám věnoval pan rozhodčí Czech se svou kraťandou. Jelikož jsme každý donesli nějakou zvěř, po společném honu jsme udělali vlečky s králíkem a následně s bažantem a vyrazili na malý rybníček, kde jsme po dlouhé době pocvičili přinášení kachny z vody. Vše jsme měli doprovázeno střelbou, dokonce i Porta to zvládala na výbornou.

Víkend v Křtinách

13.-14.9.2008 jsme byli pozváni Drahuškou a Michalem do Křtin za Argovým bráchou Arem. Víkend to byl suprovní, v sobotu jsme se šli projít s pesanama do luk v Křtinách, kde jsme vyzkoušeli ztracenou a vlečky s pernatou, večer jsme pokecali a na neděli byl domluven výcvik ve vesnici Práče u Milana a jeho dvou fousků. Argo se vůbec poprvé setkal s liškou a hned si s ní vyzkoušel ohrádku. Zpočátku sice lišku nechtěl vzít do mordy, ale nakonech se pochlapil a přinesl ji i z ohrádky. Následně jsme udělali s liškou vlečky, kde mě Argo opět mile překvapil a vlečku vypracoval bez zaváhání. Párktát jsme ještě pohodili bažanta a vyrazili jsme na pole, kde podle očekávání bylo plno zajíců. Tady už šlo do tuhého, protože Argo tolik zajíců nikdy neviděl a podle toho vypadalo jeho hledání. Stále se je snažil pronásledovat, takže jsem se mohl upískat, abych ho zadaunoval a aspoň trošku klidnil. Moc optimisticky mě to nenaladilo, ale dalo se čekat, že bude ze zajíců šílet. Na Závěr jsme si ještě zkusili ohrádku z liškou a varazili jsme zase do Křtin. Ještě jsme cestou koupili burčák, který se pak v autě trošku vylil, když musel Michal zabrzdit a zklidnit Arga s Arem, kteří měli menší potyčku. Draha už nás čekala s výborným obědem, chvilku jsme ještě poseděli popřáli si do dalšího výcviku hodně zdaru a obdarováni domácí pálenkou jsme se vydali k domovu.

Vlečky

2.9.2008 jsme odjeli do Raškovic pocvičit vlečky a přinášení se škodnou a králíkem. Vlečky nám natáhl Sťopa, hafani byli šikovní a my si za odměnu po práci opekli špekáčky:-)

Jak jsme nacvičovali vlečky a ztracenou

Jak jsme nacvičovali vlečky a ztracenou

17.8.2008 Jelikož jsem v deníku psal, že jsme dostali živého bažantíka, měl bych trochu popsat jeho osud a jak jsme jej následně využili. Od čtvrtka bydlel do neděle na našem balkóně, sehnal jsem mu klec, musel jej před Argem částečně překrýt dekou a dokonce přežil i dvě bouřky, načež byl odvezen do otcova revíru, kde jsme se rozhodli, že mu dopřejem konec, který by jej pravděpodobně čekal v místě jeho rodiště v Šilheřovicích, čímž jsme mu chtěli dát jistou šanci. Zkrátka jsme jej vypustili a tak trochu si zkusili, jak to asi bude vypadat na zkouškách, takže to bylo i se střelbou. Bylo to na velkou dálku, ale Argo bažanta dohledal a téměř zhaslého mi přinesl, takže jsem jej nakonec zapeřil. Poté jsme natáhli tři vlečky, udělali párkrát ztracenou a vcelku spokojení jsme se vraceli domů. Tady je pár fotek.

Snažíme se co to jde připravovat se na PZ

Podzimní zkoušky se blíží, máme strašně málo času na výcvik, ale snažíme se. Dnes jsme přivezli bažanty a mám vyroben pořádný aport. Více v deníku.

Vlečky

Jelikož jsem celý týden mimo město a mám k dispozici králíka z víkendu, trénuju s Argem vlečky a aporty. V úterý už jsem sice králíka musel vyhodit, ale ve středu jedu pro čerstvého, takže cvičit se bude dál. Taky čekám na dodávku dvou bažantů od Pavla, tak snad brzy budou.

Víkend v Jeseníkách

26.7.2008 jsme teda odjeli do Jeseníků do Rudné pod Pradědem, abychom se setkali s kamarády a taky trochu pocvičili s hafanama. Měli jsme k dispozici louky u stájí Lucčina taťky, kde jsme dopoledne ukryli dva ušáky na procvičení vystavování, Pavel pak odpo dovezl ještě třetího králíka, kterého jsme na vystavování použili taky. Měli jsme k dispozici i jednoho králíka na aport a vlečky, které nám zkušeně natahoval Richard a vyzkoušeli jsme i aporty z vody. Na blízkém rybníku jsme s Argem zkusili i hledání na vodě. Víkend opět skvělý, s partičkou fajn lidí, těšíme se, až si to zopáknem. Fotky jsou tady.

Letní výcvikový tábor Lučkovice 2008

21.6.2008 jsem se s Argem vydal na náš druhý výcvikový tábor do jižních Čech a samozřejmě nás doprovázel Venca s Portou. Týden byl nabitý výcvikem, což bylo pro hafany hodně náročné, takže večery trávili většinou v říši snů, zatímco my páníčci jsme se zocelovali u táborových ohňů.

Naši skupinu, která se připravovala na podzimní zkoušky si vzal do parády opět Mirek a byl stejně jako v Horce skvělým rádcem. Během týdne jsme procházeli všechny discilplíny, které nás na PZ čekají, takže se stále pracovalo se zvěří. Zkoušeli jsme společný hon, ztracenou, vlečky, naučili se, jak trénovat se psem hledání na vodě a dostali spoustu rad k dalšímu výcviku. Argo mi dělal radost, i když občas se mu podařilo zvěř trochu překusovat, takže máme co pilovat. A v závěru tábora jsme si opět vyzkoušeli atmosféru výstavy.

Jak už jsem psal, tábor byl pro psy náročný, ale nejen pro ně:-) , počasí nám vcelku přálo, lidi byli skvělí, setkali jsme se se spoustou známých z předchozích akcí a taky poznali nové kamarády a už se těšíme na další podobnou akci. Na fotky se mrkněte do Galerie.

 

Hledání

10.6.2008 jsme po ránu s Argem vyrazili na naše oblíbené pole, abychom zase trošku upevnili vystavování. Konečně jsem měl i foťák, takže tady je pár fotek.

6.6.2008 jsme jak jinak, než s Vencou a Portou vyrazili na pole nad stadion, kde se kupodivu vyskytuje zvěř, abychom pséky zase trochu pocvičili v hledání a aby si upevnili vystavování. Bylo úžasné pozorovat, jak Argo s Portou spolupracují a svorně vystavovali zvěř. Nejhezčí bylo společné vystavení bažantí slepice, která držela na zemi jak přikovaná a tak jsme oba hafany nechali hezky dlouho vystavovat. Jak na sviňu jsme neměli foťák, jen mobily:-( pokusím se fotky stáhnout a dám je sem.

Dohledávka srstnaté

Po nedělním vyhánění 1.6.2008 jsme ještě vzali hafany na Dožinkáč, kde jsme si zkusili aporty a dohledávku srstnaté. Pséci byli šikovní;-), mrkněte se tady.

Vyhánění zvěře před senosečí

1.6. a 2.6.2008 jsme opět vyrazili vyhánět zvěř, v neděli do Staříče a v pondělí do Bruzovic, kde jsme vyhnali srnčí i zajíce. Fotky jsou tady.

Opět ve Staříčských honitbách

31.5.2008 jsme ráno vyrazili s Vencou a psama do Staříče, kde jsme se účastnili vyhánění zvěře před senosečí. Místní myslivci přišli s několika ohaři a bígly. Krytina byla opravdu vysoká, od rána pěkné horko, ale naši hafani si to užili a krásně pracovali. Na páz zajíců jsme narazili, ale v tak vysoké trávě toho nebylo moc vidět. Zítra pokud to vyjde půjdeme znovu, tak se dozvíme, jak jsme byli dnes úspěšní.

Poprvé v honitbách Staříče

3.5.2008 jsme spolu s Vaškem a Portou poprvé navštívili honitbu Honebního společensta Staříč, kde se nás ujal jednatel společenstva pan Lubomír Hajný a provedla nás po části jejich honiteb. Argo se stal skoro neovladatelným, jelikož honitba byla opravdu plná zajíců, na což Argo není zvyklý, takže jsem měl problém ho usměrňovat a vůbec přivolat. Nebyl jsem na to připraven, příště si musím vzít stopovačku. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí o staříčských myslivcích, o tom, jak to v jejich společenstvu funguje, co všechno dělají pro zvěř, pro lidi z vesnice včetně dětí a jak se jim přirozenou cestou podařilo zvýšit populaci zajíců, bažantů a jak se jim daří s obnovou popolace koroptví. Bylo to vcelku přínosné dopoledne, psi si vystavili dostatek zajíců a jsme domluvení, že za 14 dní přijedeme znovu.

 

Horka nad Moravou II

25.-27.4.2008 jsme absolvovali další výcvikový víkend v Horce nad Moravou. V pátek tradičně proběhlo rozdělení do skupin, pak jsme pod vedením Zuzky procvičili poslušnost a po večeři začala volná zábava okořeněná výbornými steaky. No a Argo měl nemší dobrodružství s místní kočkou. Oba vyvázli bez zranění, jen já měl trochu pokousanou ruku, když jsem tu číču zachraňoval.

V sobotu po snídani jsme se vydali na naše oblíbené pole, kde už řepka dosahovala skoro do pasu. U rybníčků se konala nějaká slavnost, takže jsme to měli i s občerstvením. Pivo po hledání v poli bodlo. Hafany v řepce nebylo skoro vidět, ale Argo hledal krásně a v nízkém pruhu obilí dokonce vystavil párek koroptví. Odpoledně jsme šli na pole s nižší krytinou, ale naše skupina neměla na zvěř štěstí. A opět se ukázalo, jak je na tom Argo s fyzičkou, ke konci pole už jsem ho musel pořádně pobízet a běhat s ním. Před večeří jsme šli ještě na mýtinu zkoušet vystavování křepelky, která byla ukryta v kleci. Tentokrát v pohodě vystavil. No a večer opět posezení u "piva".

V neděli nás trochu provázela smůla, odjeli jsme na pole, ale to bohužel právě zemědělci stříkali, takže jsme museli hledat náhradní plochy a naše skupina opět neměla štěstí na zvěř. Zato jsme pak u rybníka nechali s Janou Arga s Adisem trochu si zaplavat. Voda byla úžasně čistá a dokonce se na nás připlula podívat potápka. když už byla hodně blízko, poslali jsme za ní hafany a ona se před nimi potápěla a zase vynořovala o kus dál, tak si kluci zaplavali. Po obědě proběhlo slavnostní ukončení, focení a dokonce se rozdávaly trička, která nechal pro účastníky udělat Martin. Pak už jen vyměnit nějaké kontakty kvůli fotkám a hurá domů.

 

Horka nad Moravou

O víkendu 28.-30.3.2008 jsme se zúčastnili naší letošní první výcvikové akce, kterou pořádal Štěpán Horák v přilehlých honitbách lovecké chaty v Horce nad Moravou. 

Z Frýdku společně s námi vyrazil i Vašek s Portou. Po příjezdu na místo jsme se ubytovali a čekalo nás rozdělení do skupin. Tu naši vedl výcvikář Mirek a měl nám pomoct s přípravou na zkoušky vloh. Ještě v pátek se podíval, jak je na tom každý pes ve skupině s poslušností a daunováním a pak už nás čekala jen večeře a „volná zábava“.

V sobotu i v neděli jsme odcházeli do polí, kde jsme cvičili hledání.  Ve skupině nás bylo osm, takže na hledání jsme byli rozděleni ještě na dvě menší, které se vzájemně střídaly. Nejprve jsem měl Arga při hledání na šňůře, ale Mirek, který každého bedlivě sledoval a udílel rady, mi řekl, že na dalším poli už mám Arga nechat volně. Ještě v sobotu po obědě Argo zvládal pole v pohodě, ale na tom posledním už toho měl dost a dal mi to jasně najevo, hned po vypuštění utekl za ostatními psy a dalo mi zabrat, než jsem jej přivolal.  Naštěstí už jsme se pak vraceli na chatu. V neděli už Argo zase hledal ze všech sil. Je škoda, že jsme na zvěř už v neděli nenarazili. Vyzkoušeli jsme sice vystavování na křepelce v kleci, ale to Arga nebralo.

Během víkendu se Argo stihl dvakrát trošku poprat, ale pokaždé jsme s páníčky protivníků důrazně zakročili. No a jednou, zřejmě zlákán temperamentní Aidou, utekl za zvěří a nedal se odvolat. Ale aspoň ho bylo z dálky slyšet štěkat.

Jelikož se všichni důkladně věnovali výcviku, nebylo moc času na focení. Pár fotek přesto v galerii najdete a na další se můžete mrknout na stránkách našich nových kamarádů. Najdete je v odkazech.

Nutno ještě dodat, že Argo doma zbytek neděle prospal.