Speciální zkoušky z vodní práce

Těšanský pohár - SZVP

V týdnu před zkouškama jsme jen lehce pocvičili s bažantem dohledávku a nahánění v rákosí bez rákosí-k tomu nám celkem slušně posloužilo zarostlé pole nad stadionem, kde dokonce byly dvě hejnka mladých bažantů.

17.7.2009 jsme opět vyrazili na Pasohlávky, večer jsme trávili v hospodě s knížkou a škopkem a v sobotu ráno jsme odjeli do Těšan.

Sraz byl před hospodou Korok, postupně se sjížděli vůdci se svými psy, proběhl nástup, losování a odjelo se na rybník. Asi nikoho nepřekvapí, že se mi cestou zase urval výfuk :-) Ač byl nový, nevydržel moc dlouho, Polsko prostě není Ingolstadt.

U rybníka jsem trochu zazmatkoval, protože jsem nevěděl, do které skupiny patříme, ale nakonec jsem tu svou našel. Byli jsme tři fousci a dva výmaři. První disciplínou byla dohledávka kachny, Argo čvachtal v rákosí, já s ním a kačena pořád nikde, bylo to nekonečné, rozhodčí mě poslali pár kroků dopředu a Argo se nakonec vynořil s kačenou v mordě. Už jsem to vzdával, protože se mi to zdálo nekonečné, ale kupodivu to bylo v osmé minutě, takže za tři. Odstoupil jeden výmar. Následovalo vyhánění z rákosí, toho jsem se bál nejvíc, Vyslal jsem Arga hledat, několikrát se obloukem vrátil, ani jsem ho nijak neusměrňoval, prostě jsem stál a poslouchal, jak rachotí v tom dvoumetrovém rákosu, který rozhodčí ohodnotili jako velmi těžký. Podle nich v druhé polovině hledal hezky, propracoval se k vodě a to se mu asi líbilo, takže nakonec známka čtyři. Jeden fousek odstoupil, zůstali jsme teda tři. Přesunuli jsme se do míst, kde probíhala práce na hluboké vodě, čekali, až se dostanem na řadu a šli jsme na ochotu k práci na hluboké vodě. Argo na povely reagoval moc hezky, známka čtyři. Už nám chybělo jen přinášení z hluboké vody, Argo to zmákl za čtyři. No a nakonec taky něco, z čeho jsem měl strach, chování na stanovišti, risknul jsem to a nechal Arga na volno, při výstřelech sice zvedal hlavu, ale jinak se ani nehnul, takže za čtyři. Udělal mi obrovskou radost. 

Na závěr zkoušek se konal "rozstřel" čtyř nejlepších psů, kteří měli samé čtyřky. Šlo o dohledávku kachny hozené daleko na hladinu. No a pro zpestření se konala soutěž o nejrychlejšího psa. Po dvojicích chodili psi na aport jednoho kozlíku z vody a vyřazovacím způsobem se určil vítěz. jako na povel pak začalo pršet, takže se všichni přesunuli do restaruce, kde jsme se nadlábli a čekali na vyhlášení. To vzhledem k silnému dešti proběhlo v sále v hospodě. Celkovým vítězem se stal Morti - Aron Monvi Salvia pana Jaromíra Gratcla. Ocenění v podobě malého poháru získali i nejlepší psi jednotlivých plemen. Mezi nimi i Argo :-) No a pak se jen rozloučit a jeli jsme domů. Tady je jen pár fotek, neměl jsem sebou nikoho, kdo by fotil.